Monday 1.8.
19.30 festival opening @ City Library
Oliver Hickmet, Noot.club, Liga Spunde, Juan de Porras Isia
Curator: Elaine Tam
21.00 artist presentations @ LokalPatriot club
22.00 spit roast dinner @ LokalPatriot club
24.00 night programme @ LokalPatriot club
Tuesday 2.8.
18.30 exhibition opening @ Lokomotiva Gallery
Tiziano Doria
Guest show by Metronom Gallery
19.30 exhibition opening @ Pumpnca
Tim Cullman
Curator: Živa Kleindienst
21.00 artist presentations @ Pumpnca
22.00 fire pit and goulash @ Pumpnca
Wednseday 3.8.
12.00 Docking Station workshop @ KCJT
18.30 exhibition opening @ KCJT
Esther Hovers, 
Guest show by Docking Station
19.30 exhibition opening @ Prešernov Trg 8
Lam Pok Yin Jeff & Chong Ng, Alexander Burgess, Scott Pattinson, David Fathi
Curator: Josef Konczak
21.00 artist presentations @ LokalPatriot club 
22.00 night programme @ LokalPatriot club
Thursday 4.8.
15.00 book market @ KCJT
18.00 (exhibition opening @ Simulaker Gallery)
19.30 exhibition opening @ Glavni Trg 2
Matheline Marmy, Billy Crosby, Szilvia Bolla, Majda Vidakovic
Curator: Marta Barina
21.00 artist presentations @ LokalPatriot club 
22.00 night programme @ LokalPatriot club
Tannu Tuwa (live) - HR
Kleemar (live)
.čunfa & Bajc (live)
TizTiz (live)
Friday 5.8.
10.00 portfolio review @ KCJT
13.00 book market @ KCJT
13.00 children workshops @ KCJT
17.00 panel talk @ KCJT
19.30 exhibition opening @ Glavni Trg 2
The Live Wild Collective
Curator: Ilaria Speri
21.00 evening presentations @ LokalPatriot club 
22.00 night programme @ LokalPatriot club
Chesslo Junior 
Bags (live)
Freeverse
Peglasus
Satruday 6.8.
10.00 portfolio review @ KCJT
10.00 book market @ KCJT
11.00 children workshops @ KCJT
17.00 panel talk @ KCJT
19.30 exhibition opening @ Breg 1
Greame Arnfield, Lito Kattou, Giacomo Raffaelli
Curator: Chiara Nuzzi
21.00 festival closing ceremony @ LokalPatriot club 
21.30 artist presentations @ LokalPatriot club 
22.00 night programme @ LokalPatriot club 
Matter (live)
Napravi Mi Dete (live)
Your Gay Thoughts (live)